User avatar
Gaddeborg
Topic Author
Posts: 259
Joined: Tue 18 Feb 2014, 17:40

Den officiella tidslinjen (SPOILERS alla Mutantäventyr)

Tue 20 May 2025, 15:22

I ett hysteriskt inläsande på allt Mutant UA och senare Mutant, inför att vi ska spela Mutant: Hindenburg med de gamla rollpersonerna, så har jag snubblat över en hel del officiella årtal.

I Mutant: Elysium står det att en Grå Man varit frusen 25 gånger, var gång tio år, sedan Elysium I:s grundande (Enklavår 0 säger vi). Det blir 250 år.

Sen står det att man tappade kontakten med Elysium IV för 137 år sedan, alltså Enklavår 113 då.

I VAX-10:s redogörelser från H:MÄ står det att Maximilians folk vandrade runt i "ett halvt hundrade" innan slaget mot Hydran. Så 50 år sedan EIV slogs ut, 113+50 = 163. Alltså är Enklavår 163 samma som år 115 fpt (slaget mot Hydran).

Då blir år 0 pt (pyrisk tideräkning) samma som enklavår 278.

År 100 pt blir Enklavår 378.

Var det någon som hade sett några årtal på illustrationer eller något i andra moduler som man kunde ha för att rulla upp det hela ännu mer?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests