• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
 
Faråtzonen
Posts: 388
Joined: Tue 08 Mar 2016, 18:36

Re: Beta v2 Feedback Drakar och Demoner Regelboken - Kapitel 4 Strid & Skada

Thu 29 Dec 2022, 03:16

I strid delas tiden in rundor, som motsvarar ett tiotal sekunder.

Vet barn att ett tiotal sekunder betyder ungefär 10 sekunder? Kanske bättre att skriva "motsvarar ungefär tio sekunder".
 
Kartong Karlsson
Posts: 111
Joined: Tue 23 Feb 2021, 02:33

Re: Beta v2 Feedback Drakar och Demoner Regelboken - Kapitel 4 Strid & Skada

Thu 29 Dec 2022, 04:06

Vill påpeka att det finns fler sätt att låsa ner en ensam rovriddare än att bara greppa dem. Till exempel kan 1-2 magiker använda sig av besvärjelsen SNÄRJA på rovriddaren medans resten av gruppen anfaller hen på avstånd med pilbåge och spjut (och ifall rovriddaren lyckas ta sig loss så har hen ändå förbrukat sin handling, och en magikern kan låsa fast dom igen på sin nästa runda). Ensamma humanoida fiender i rollspel stöter ofta på sånna problem när de slåss mot en hel grupp av äventyrare (särskilt ifall de bara är farliga i närstrid).

Dock kan jag tycka att det vore bra ifall samtliga varelser som inte räknas som monster hade utökade listor med Grundegenskaper och Färdigheter, nu när flera Specialattacker och Besvärjelser används emot dessa värden. Kanske de kunde ha ett generellt Försvarsvärde att använda ifall varelsen inte har Grundegenskapen eller Färdigheten som de behöver slå nerskriven, för att informationen inte ska ta upp för mycket plats?
 
User avatar
Short Fey
Posts: 438
Joined: Sat 03 Dec 2022, 14:45

Re: Beta v2 Feedback Drakar och Demoner Regelboken - Kapitel 4 Strid & Skada

Thu 29 Dec 2022, 10:59

Dock kan jag tycka att det vore bra ifall samtliga varelser som inte räknas som monster hade utökade listor med Grundegenskaper och Färdigheter, nu när flera Specialattacker och Besvärjelser används emot dessa värden. Kanske de kunde ha ett generellt Försvarsvärde att använda ifall varelsen inte har Grundegenskapen eller Färdigheten som de behöver slå nerskriven, för att informationen inte ska ta upp för mycket plats?
Jag håller med om detta. Jag gillar at varje npc inte behöver samma lista som spelare, men nånting utifall man hammnar i en sådan situation vore bra.

Jag tänker mig man skulle lätt kunna utnyttja ett liknande system som man har för gifter och sådant.

En npc skulle kunna ha en "kompetens värde" (namn bara exemple) som representerar npcs generella egenskaper. Den skulle kunna vara lika med eller lägre än deras lägsta färdighet

Tex en vanlig bybo har en kompetense på 6 (inte gjorda för ett äventyrs liv), en bandit har 8 (har mer vana i vildmarken), en npc äventyrare 10 (har bra erfarenhet) medans en boss npc har 13-15 (väl kompetent och erfaren)

Då har man något du kan använda även om det inte specifict har den färdigheten.
Beware the fey!
 
User avatar
Gaddeborg
Posts: 259
Joined: Tue 18 Feb 2014, 17:40

Re: Beta v2 Feedback Drakar och Demoner Regelboken - Kapitel 4 Strid & Skada

Thu 29 Dec 2022, 16:20

Genomförde en teststrid mellan fyra äventyrare och en rovriddare. ... Det blev lite komiskt det hela som nog folk kan tänka sig.
Challenge accepted!

Viss humor kan ha smugit sig in även i detta exempel på hur jag läser greppnings-, fällnings- och avväpningsreglerna. Detta skall dock tolkas kärleksfullt av kreatörerna till detta till största delen utmärkta regelsystem.

Sagan om Riddar Lucifer Likbringer och brottarligan

Rovriddaren Lucifer Likbringer har under gårdagen slaktat hela byn Lillköpings milis. Deras futtiga spjut och läderrustningar var ingen match för hans förstklassiga utrustning och otroliga skicklighet i strid, och han slaktade ensam dussintals beväpnade milismän. Idag går han skrattande på byns tomma gator, njutande av sin seger, redo att i ren ondska hugga ner vilken fredlig bybo som än kommer i hans väg. Plötsligt ser han tre figurer som kommer mot honom över torget. Det är svårt att se dem tydligt genom visiret. De har inga vapen, men vad är de klädda i? Brottartrikåer och gimp-masker?! Ser Lucifer i syne?

“VAFALLS! Stanna där ni är! Simpla plebejer!!” ryter han.

Men de tre medlemmarna i Lillköpings amatörbrottarförening stannar inte. De är stadiga killar, och de vet något som Lucifer inte vet. Att en brottare är inget man skrattar åt även om man så är de tre rikenas största svärdsmästare.

Brottar-Arne (BA) med sin kulmage är stark (+1D4) och har Slagsmål 12. Han gillar att brottas.

Aikido-Danne (AD) med darrande mustacher och grova handleder har Slagsmål 11. Han gillar att avväpna folk.

Judo-Bengt (JB) är blond och ettrig och har Slagsmål 10. Han gillar att fällas.

Alla har 13 KP och Undvika 10 (de är vältränade bönder trots allt).

Lucifer Likbringer har värden som Rovriddare plus Slagsmål 14 och Undvika 14.

Lucifer Likbringer ser förvirrat när de tre trikåklädda herrarna hoppar ut på torget och omringar honom! Vad tänker de göra?! Bäst att anfalla!

“RAAAAHHHH” skriker Likbringer, och striden är igång.

Ordning Runda 1:
AD
BA
JB
LL

Aikido-Danne hoppar fram och försöker gripa fatt i Likbringers svärd! Trots sina decennier av slagfältsträning, sina övermänskliga reflexer och lektioner i fäktkonst av österns mästare kan Lucifer inget göra mer än att titta när Danne med sina uppspärrade ögon och darrande mustascher närmar sig hans handled! Motståndsslag Slagsmål 10 - Svärd 16.
AD slår 10
LL slår 13
Likbringers handled vrids i en omöjlig vinkel och svärdet virvlar iväg 3 meter!

Brottar-Arne pilar iväg till svärdet, tar upp det (fri handling), och kastar det rakt i byns gödselstack! Det kommer krävas Finna Dolda Ting för att hitta det för Lucifer.

“RAAAAAHHHH!!!” vrålar Lucifer vanmäktigt!

Då skuttar Judo-Bengt fram med händerna utsträckta! Nu gäller det att få ner riddaren! Som i en mardröm kan Lucifer inte undgå denna attack, det är som att fotarbeteslektionerna och stridsreflexlektionerna han genomgått är chanslösa inför den blonde medelålders bybon som hoppar emot honom med sina valkiga nävar.
Motståndsslag: Slagsmål 10 mot Slagsmål 14.
JB slår 20 och stuper själv i leran.
LL slår 13 och undviker helt greppet.

Judo-Bengt slinter och ligger plötsligt under Likbringer när denne lyfter skölden och drämmer till med sköldkanten på stackar Bengt!

Sköldattack 16 med fördel (för liggande mål). Skada 1T8+2T6.
LL slår 7 och träffar, skadan blir 10!

“GAAAAAAAHHHHH!!!” skriker Likbringer ursinnigt och bankar Bengt i huvudet upprepat! Bengt har 3 KP kvar. Tyvärr kan riddaren inte svepa med skölden också mot Aikido-Danne med Dubbelhugg eftersom han inte har något huggande vapen längre.

Runda 2!

AD
JB
LL
BA

Aikido-Danne placerar foten bakom Lucifers ben och trycker till med kroppen. Åter känner Lucifer att inget, inget i hans träning har kunnat förbereda honom på denna attack!

Motståndsslag slagsmål 10 mot Undvika 14 (nackdel för rustning).
AD slår 6
LL slår 13
Lucifer stapplar baklänges och ramlar pladask rakt ner i gyttjan på bytorget!

“GNAAAAAHHHHH!!” skriker han! Vad händer!? Hur kan detta ske!? Han rullar över på mage och börjar resa sig upp på knäna.

“Hej hopp!” säger Judo-Bengt som reser sig upp med blödande näsa och flyger på riddaren bakifrån för att brottas med honom.

Motståndsslag Slagsmål 10 (fördel för liggande mål) mot Slagsmål 14.
JB slår 8
LL slår 14
Lucifer är nu greppad av den kravlande Bengt, och kan intet göra annat än att försöka bryta sig loss!

(Lustigt nog verkar den greppade inte kunna koppla eget grepp eller knäcka när hen är greppad enligt regeltexten. Här börjar det bli lite väl orättvist för stackars Luthar som annars hade kunnat Knäcka för 2T6 per runda).

Lucifer får lägga sin runda på att bryta sig loss. Slagsmål 14 mot Slagsmål 10.
LL slår 9
JB slår 10
Lucifer bryter sig loss från Judo-Bengt, kastar honom åt sidan och reser sig upp! (fri handling)

“JAG SKA DÖDA EEEERRR! JAG SKA KROSSA ER! JAG SKALL DÖDA ERA EFTERLEVANDE I SJU LED!!!” vrålar rovriddaren när han kommit på fötter.

Brottar-Arne flyger resolut på Lucifer för att brotta ner honom igen!
BA slår 1! Drakslag!
LL slår 11

Mitt i sitt gormande får Brottar-Arnes nävar fatt i Riddar Lucifer, och han virvlar åter genom luften och brakar ner på mage i gyttjan! Ansiktet är rakt i en komocka som trycks upp genom visiret (annars ingen regelteknisk effekt för Drakslaget).

Runda 3!

BA
AD
JB
LL

“Hur trycker du det går då?” väser Brottar-Bengt i örat på riddaren med armen låst om stackars Lucifers hals.

Därefter börjar Brottar-Arne knäcka. Detta görs med fördel, och åter har Lucifers stridsträning inte förberett honom på detta och han kan inte försvara sig alls mot denna grova arm som pressar mot hans stackars adamsäpple! Vad är det som händer?! Hur har det kunnat bli så här!? En tår av vanmakt tar form i Lucifers ögonvrå!

BA slår 1! Drakslag! Knäckning med extra skada. 2T6+1T4, skadan blir 13! 5 KP går in genom rustningen.

En svag man hade fått nacken knäckt i ett svep av Brottar-Arnes grepp, men här känner Lucifer att hans träning och utrustning iallafall ger effekt. Han har fortsatt 23 KP kvar. Han känner en lätt tacksamhet till gudarna som denna gång står på hans sida, som annars kanske hade bedömt att en hjälm inte är något skydd mot att få nacken knäckt, och bedömt att knäck-skada på samma sätt som fallskada går förbi rustning.

Aikido-Danne och Judo-Bengt vaggar fram mot brottarhögen på gatan, kastar sig på och kopplar egna grepp med fördel mot rovriddaren. Nu sitter Lucifer fast i tre grepp, och måste bryta sig loss från vart och ett med en handling innan han ens kan börja knäcka.

Efter någon halvtimmes bökande i leran, där Lucifer sakta knäcks ner en eller två KP i taget när brottarföreningens medlemmar känner det taktiskt lägligt att knäcka (de fördröjer sitt initiativ och har sig, för att kolla om Lucifer lyckas bryta sig loss så de måste koppla nytt grepp, eller om de kan riskera att knäcka), så tvingas SL skapa husregler för hur brottaren pillar av riddaren tunnhjälmen och ringbrynjan för att kunna knäcka mer effektivt. För att få slut på eländet säger SL att det efter en stund kommer ut andra bybor ut och börjar peta på riddaren med spetsiga pinnar, vilka går förbi hans rustning och gör slut på honom ganska snabbt då han är liggande och pinnarna således gör 2T6 i skada rakt genom rustningen vid varje träff.

Rovriddaren Lucifer Likbringer skrattar gråtandes och vanmäktigt när han drar sin sista suck, mot Brottar-Arnes mustigt doftande stålhårda biceps.
 
HerrBlixt
Posts: 65
Joined: Wed 31 Aug 2022, 07:38

Re: Beta v2 Feedback Drakar och Demoner Regelboken - Kapitel 4 Strid & Skada

Thu 29 Dec 2022, 17:15

En levande och underhållande historia med stokastiska inslag. :D
Last edited by HerrBlixt on Fri 30 Dec 2022, 01:06, edited 1 time in total.
 
HerrBlixt
Posts: 65
Joined: Wed 31 Aug 2022, 07:38

Re: Beta v2 Feedback Drakar och Demoner Regelboken - Kapitel 4 Strid & Skada

Thu 29 Dec 2022, 17:31

Snälla regelsättare, gör nu så här:
* Se till att stridsreglerna blir balanserade m.a.p. slåss med vapen vs specialare (greppa, fälla, avväpna etc). Mekaniken kring motståndsslag kan även ses över. Vad var det för fel på DoD 91 -varianten?
* Ändra pilparad så den kostar betydlig mer vp. Det skall inte kosta tre gånger mindre att parera avståndsattack med närstridsvapen än att aktivera ’hal som en ål’ och sedan bli liggandes ( om denna regeldetalj fortfarande gäller?). I vilket fall - pilparad är för billig.
* Ändra så att man inte får fördel att parera med sköld - att kunna parera avståndsattacker är fördel nog. I värsta fall (om man inte längre blir liggandes när man duckat) ge nackdel på att ducka avståndsattacker.
Last edited by HerrBlixt on Fri 30 Dec 2022, 01:17, edited 1 time in total.
 
HerrBlixt
Posts: 65
Joined: Wed 31 Aug 2022, 07:38

Re: Beta v2 Feedback Drakar och Demoner Regelboken - Kapitel 4 Strid & Skada

Fri 30 Dec 2022, 01:11

En annan detalj:

Jag har nog missat något men faller man inte längre till marken om man duckar enligt beta 2??

Det där fördelsslaget med sköld verkar ju kompensera för en hel del isåf.

Borde inte jägare ha spjut som färdighet?
 
Faråtzonen
Posts: 388
Joined: Tue 08 Mar 2016, 18:36

Re: Beta v2 Feedback Drakar och Demoner Regelboken - Kapitel 4 Strid & Skada

Fri 30 Dec 2022, 01:41

En annan detalj:

Jag har nog missat något men faller man inte längre till marken om man duckar enligt beta 2??

Det där fördelsslaget med sköld verkar ju kompensera för en hel del isåf.

Borde inte jägare ha spjut som färdighet?

På sidan 47 står det fortfarande
Förflyttning: Om du lyckas ducka kan du, om du vill, även förflytta dig upp till 2 meter i valfri riktning innan du faller.
men det kanske beror på att de har missat att ändra texten?
 
HerrBlixt
Posts: 65
Joined: Wed 31 Aug 2022, 07:38

Re: Beta v2 Feedback Drakar och Demoner Regelboken - Kapitel 4 Strid & Skada

Fri 30 Dec 2022, 12:28

Ja, ett klargörande vore ju bra då parad med vapen blir ’onödig’ eller t.o.m. ofördelaktig ( pga att vapen kan gå sönder) jämförelsevis - om man INTE blir liggande efter att ha duckat.

Jag tycker att DoD verkar riktigt bra, särskilt givet hjälteförmågorna som ger intressant ekonomi kring strid. (förutom pilparad -> borde kosta mycket mer eller modifieras på annat sätt)

Men reglerna måste vara glasklara OCH välbalanserade kring vad som gäller/skiljer olika tillvägagångssätt att undvika bli skadad.
 
User avatar
Short Fey
Posts: 438
Joined: Sat 03 Dec 2022, 14:45

Re: Beta v2 Feedback Drakar och Demoner Regelboken - Kapitel 4 Strid & Skada

Fri 30 Dec 2022, 14:21

Ja, ett klargörande vore ju bra då parad med vapen blir ’onödig’ eller t.o.m. ofördelaktig ( pga att vapen kan gå sönder) jämförelsevis - om man INTE blir liggande efter att ha duckat.

Jag tycker att DoD verkar riktigt bra, särskilt givet hjälteförmågorna som ger intressant ekonomi kring strid. (förutom pilparad -> borde kosta mycket mer eller modifieras på annat sätt)

Men reglerna måste vara glasklara OCH välbalanserade kring vad som gäller/skiljer olika tillvägagångssätt att undvika bli skadad.
Jag tror det var ändrat för att om man faller ner på marken efteråt kan man vara ganska sårbar. Låt oss säga att jag har en duktig Duckar och jag slås mot ett monster som har två turer. Den har sin första turn och anfaller, jag duckar, och rullar två meter ifrån och klarar mig fint, men ligger på marken. Sen är dess nästa tur, den går fram till mig, gör en attack till, jag kan inte ducka eftersom det har jag redan gjort, och jag tar en d6 i skada till eftersom jag redan ligger nere och blir anfallen. Eller vi kanske slåss mot ett gäng vättar. Jag duckar, ligger nere, och nu ser alla vättarna ett lätt måltavla och gaddar ihop sig mot mig, eftersom varför skulle de inte ha ihjäl någon som är lätt tillgänglig?

En D6 extra är ganska mycket skada, särskilt om du blir anfallen flera gånger samtidigt. Jag tror detta var därför de gav skjöld en fördel att parrera med, för att göra de lite mer gämnlika. Bästa sättet att balansera? Kanske, kanske inte. Får nog testas.

Sen om jag ska vara ärlig, jag har svårt att see varför pill parad är så bruten. Nu har jag inte den svenska versionen, men jag misstänker att "Hal som en ål" är förmågan som gör att du kan ducka flera gånger så länge du har Kraft poäng att spendera. Till skillnad från Hal som en Ål så kan Pilparad bara parrera EN gång, den säger inte att du kan parrera hur många attacker som helst utan bara "du kan parrera en projektil för 1 poäng", men det innebär det kräver fortfarande din tur till att parrera. Det innebär om du blir skjuten två gånger kan du bara parrera EN av de attackerna, för 1 poäng. Detta kan också påverka dina andra förmågor. Om jag tex har 12 poäng till mina förmågor, och jag har enbart förmågor som kostar 3 utom pill parad, innebär det jag kan använda 3 poäng förmågor fyra gånger. Om inte jag använder pill parad, vilket innebär jag har 11 poäng kvar, så jag kan bara använda tre av mina 3 poäng förmågor.

Du kommer bara ha den här förmågan om du absolut vill enbart använda två handade vapen, men annars om du är orolig för projektiler, varför tar du inte bara up en sköjld så kan du ha en annan hjälte förmåga.
Beware the fey!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests