Jag håller precis på att spelleda gamla goda Konfluxsviten, men jag inspireras även delvis av Erik Granströms böcker om samma story.
I Slaktare små (som jag läst men tyvärr ej äger) så finns det en grupp som jagar nekromantiker. Jag vill minnas att det var en av animisterna på den däringa ön med magiker i söder som nämner det (och är medlem).
Vad hette gruppen med nekromantikerjägare?
Vad hette gubben som berättar om den?
Finns det några fler kända medlemmar?
Var han även nån sorts hemlig väktare av nått slag, eller rörde detta väktande antinekromantikerorden?
Det var ett tag sen jag läste den boken och detaljerna är diffusa, men det skulle vara klockrent om gruppens halvalvs mystiska alvfarsa var en av nekromantikerjägarna men skulle vilja ha lite mer detaljer innan jag berättar mer för spelaren.
Jag skulle bli extra glad om någon kunde nämna vilka sidor det står på, men ansträng er inte i onödan =)