Page 1 of 1

Errata Regelbok

Posted: Thu 15 Jun 2023, 19:07
by Fenhorn
Följande är ändringar som är gjorda i Regelbok PDF:n, förutom korrigeringar utav mindre stavfel och missade punkter (sådant listas inte).
Posta gärna errata ni hittar i denna tråd, stort eller litet.

REGELBOK 1.2
Sidan 43: Förtydligande att monster får frislag om man misslyckas med att förflytta sig bort från dom och att dom då utför ett monsteranfall som kan drabba andra karaktärer.
Sidan 63: Rättelse utav räckvidden på besvärjelsen Fördriva så att den nu är 10m (och ingen sfär).

Krav för att lära sig besvärjelserna FLYGA och TELEPORTERA

Posted: Fri 16 Jun 2023, 15:20
by Kartong Karlsson
Hej, jag kikade runt bland besvärjelserna i regelboken och upptäckte att nivå 3 besvärjelserna FLYGA och TELEPORTERA endast kräver att man kan en nivå 1 besvärjelse (LYFT och FJÄRRSYN) för att lära sig dem. All annan magi på nivå 3 kräver att man åtminstone redan kan en särskild besvärjelse på nivå 2 för att lära sig dem. Därför undrar jag ifall FLYGA och TELEPORTERA antingen har fel besvärjelse som krav eller om de egentligen ska vara nivå 2?

Moderatorhandling: Flytta denna post till errata-tråden då de borde, som du säger vara 2 (som de är skrivna nu).

Re: Errata Regelbok

Posted: Sun 18 Jun 2023, 18:41
by SirD
I beskrivningen av besvärjelsen Tankeöverföring står det "Du kan läsa en annan människas ytliga tankar". Det ska nog vara, "Du kan läsa en persons ytliga tankar".

Re: Errata Regelbok

Posted: Mon 26 Jun 2023, 09:37
by Pelå
Sida 44, i rutan: "På baksidan av den stora kartan i denna box finns ett tomt rutnät ..."

Re: Errata Regelbok

Posted: Tue 27 Jun 2023, 11:54
by ChrilleT
Förkortningen SB (skadebonus) används hos många NPC´s mm men står ej med bland förkortningar på sid 6 eller i stycket som beskriver Skadebonus på sid 25 likt Kroppspoäng och Viljepoäng som har förkortningen bakom.
Ser ut att finnas plats att få in förkortningen på båda sidorna för att underlätta för nya DoD spelare.