User avatar
Tomas
Site Admin
Topic Author
Posts: 5065
Joined: Fri 08 Apr 2011, 11:31

Beta v3 Feedback Drakar och Demoner Äventyrsboken - Kapitel 10 Trolletinn

Fri 17 Feb 2023, 17:06

Hej!

Använd denna tråd till att posta feedback och rapportera fel i Kapitel 10 av den nya Beta-PDF:en av Äventyrsboken till nya Drakar och Demoner (daterad 17 februari). Kom ihåg:
  • Innan du postar om ett fel, kolla att det inte redan har rapporterats av någon annan.
  • Spamma inte trådarna. En god princip är att inte posta igen i samma tråd förrän någon annan har postat emellan. Vill du tillägga något kan du i stället redigera ett tidigare inlägg.
  • Om du redan har postat feedback om något i tidigare Beta-PDF:en och det inte har ändrats i den nya så beror det inte på vi har missat det, utan att vi har gjort en annan bedömning. (Rena korrfel är förstås en annan sak.)
Lämna din feedback senast 28 februari.
Tack!
Fria Ligan
 
BernhardEriksson
Posts: 17
Joined: Mon 23 Jan 2023, 23:19

Re: Beta v3 Feedback Drakar och Demoner Äventyrsboken - Kapitel 10 Trolletinn

Sun 12 Mar 2023, 18:45

Medveten om att det är snart två veckor efter deadline, men delar med mig ändå.

Vid speltest tog jag vägen 1 -> 4 -> 3. Jag upplever att texten för 3 är anpassad till att ordningen som äventyrarna kommer in i är 1 -> 2 -> 3 -> 4.

Det saknas beskrivning om hur man kommer från 3 till 2, det går ju att räkna ut ändå som SL i och för sig, men övriga äventyr lider inte (så vitt jag sett) av att man följer ett visst flöde.

Dörrfällan på sidan 69 (hinken) beskrivs också som att man är på väg in i köket, men den borde vara där även när man kommer från köket.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests