donk
Topic Author
Posts: 15
Joined: Tue 25 Oct 2016, 09:54

Startutrustning för förtrollare

Fri 29 May 2026, 16:01

Är vi överens om att ditt föremål med en av dina besvärjelser och permanens bör begränsas till första effektgraden? För +27 BV känns ganska extremt för en nybakad karaktär.
 
User avatar
Fenhorn
Moderator
Posts: 5282
Joined: Thu 24 Apr 2014, 15:03
Location: Sweden

Re: Startutrustning för förtrollare

Mon 01 Jun 2026, 18:57

Är vi överens om att ditt föremål med en av dina besvärjelser och permanens bör begränsas till första effektgraden? För +27 BV känns ganska extremt för en nybakad karaktär.
Jag frågade Tomas om detta och han svarade att ja, spelaren får bestämma effektgrad själv i de fall där effektgrad över ett är aktuellt.

Tänk på att vi pratar om de förtrollningar du startar spelet med och de är alla nivå 1 och det är ett utav föremålen i din startutrustning som du kan välja att bli förtrollat. Visst det betyder att du kan starta spelet med en förtrollad kniv med BV 33 (6+27) eller enkla kläder (alla startar med enkla kläder) som tack vare förtrollning är väldigt varma (Värmande E3 + Permanens).
"Thanks for noticing' me." - Eeyore

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests