Jag läste några till noveller i Kaknäs Sista Band i går - mycket, mycket bra. Har Anders något nytt på gång för er förresten? Som sagt, tror att hans
take på Flykten Från Paradiset skulle uppskattas. Eller fler fristående noveller i Genlab Alfa-miljön!
En annan författare, känd från konfluxsammanhang, ryktas dessutom vara färdig med den sista delen i en bokserie och kanske kan tänka sig ett påhugg i en annan värld, utanför Trakorien med omnejd, som omväxling?
Slår även ett slag för Bert-Ola Gustavsson, vars Slumpens Källkod är en riktig höjdare och fungerade som inspiration till MUA när det begav sig, en mycket säregen meta-"cyberpunk" i nordisk EU-enklavsmiljö
"Bert Ola Gustavssons prosa är fartfylld och egensinnig. Den tar läsaren med på en resa som i överljudshastighet bär in i en halsbrytande datarymd." . Kanske något att inspireras till Exodus av?
Och om man får drömspåna; Mikael Niemi, särskilt med den stil han skrev Svålhålet, är en annan författare som gärna får trampa postapokalyptisk mark!
EDIT! Ah, kollektivet Fruktan kanske är sugna?