ThemVSyou
Topic Author
Posts: 81
Joined: Tue 03 Jan 2012, 22:44

Namnge ditt Skepp

Thu 13 Dec 2012, 19:33

Tänkte det kunde vara bra med en tråd där man kan dela med sig av namn som man kan ha på sin grupps skepp för att göra det lite mer personligt och här för att börja

http://eveships.blogspot.se/
 
Khalid
Posts: 9
Joined: Mon 22 Oct 2012, 10:57

Re: Namnge ditt Skepp

Fri 14 Dec 2012, 09:42

För tillfället flyger vår grupp runt i fraktskeppet "Fatimas feta gåva"
 
Mouvitz
Posts: 18
Joined: Wed 08 Aug 2012, 00:00

Re: Namnge ditt Skepp

Fri 14 Dec 2012, 12:45

Här är lite schyssta persiska namn:
http://www.mkc.botkyrka.se/alma/namn/persiska.html
 
Karfevali
Posts: 58
Joined: Sun 10 Apr 2011, 12:42

Re: Namnge ditt Skepp

Fri 14 Dec 2012, 13:19

Min spelgrupps skep heter Nattsländan och skeppsdjinen(VI) heter Akila. I Vår värd har deflästa svenska namn alternativt med ett inlagt personligt namn, tex Omars minne. Oftast har de dock ett mytologisk, religöst eller på annat sätt symboliskt namn.
Livet är ett test så också spelarnas idioti ;)
 
User avatar
Kosta
Site Admin
Posts: 1513
Joined: Fri 08 Apr 2011, 11:04

Re: Namnge ditt Skepp

Fri 14 Dec 2012, 15:52

Vi reste länge omkring i Narzalus och Akander II
Fria Ligan
 
User avatar
Kapten Farouk
Posts: 44
Joined: Sun 06 May 2012, 22:20
Location: Malmö

Re: Namnge ditt Skepp

Sun 17 Feb 2013, 17:07

Scheherazade.
 
Sakara
Posts: 139
Joined: Mon 13 Jun 2011, 17:50

Re: Namnge ditt Skepp

Mon 18 Mar 2013, 10:32

What ingen Eldfluga?? =O
 
User avatar
Kosta
Site Admin
Posts: 1513
Joined: Fri 08 Apr 2011, 11:04

Re: Namnge ditt Skepp

Thu 28 Mar 2013, 18:33

What ingen Eldfluga?? =O
Redan taget ju ;)
Fria Ligan

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest